Bezpłodność a niepłodność to dwa różne pojęcia, dowiesz się, jaka jest różnica między tymi chorobami. Poznasz definicje, przyczyny problemów z płodnością i dowiesz się, kiedy należy udać się do specjalisty. Zrozumiesz również, że nie jesteście sami, bo tak naprawdę problemy te dotyczą coraz większej części społeczeństwa.
Co znajdziesz w artykule:
- Bezpłodność a niepłodność – definicja
- Przyczyny bezpłodności
- Przyczyny niepłodności w liczbach
- Styl życia a niepłodność
- Kiedy rozpocząć diagnostykę
Bezpłodność a niepłodność, definicja
Pojęcia używane czasem zamiennie, oba tyczą się płodności, ale oznaczają coś innego. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jasno określa różnice, i tak bezpłodność to trwała niezdolność do rozmnażania się jednego z partnerów.
Niepłodność jest to sytuacja, kiedy przez okres co najmniej roku pomimo regularnego współżycia seksualnego (3-4 razy w tygodniu) bez antykoncepcji, nie udaje się zajść w ciąże. Wg WHO niepłodność dotyczy blisko 20% par w Polsce. Dlatego też niepłodność została określona chorobą cywilizacyjną, co oznacza, że liczby te będą się zwiększać. Różnica między bezpłodnością a niepłodnością jest taka, że niepłodność można leczyć, a bezpłodność jest trwała.
Przyczyny bezpłodności
Przyczyn bezpłodności może być bardzo wiele. Odpowiadają za to różnorodne czynniki medyczne, dlatego nie będę się rozpisywać w zakresie, w którym nie jestem specjalistą.
Przyczyny niepłodności wg płci i niepłodność idiopatyczna
Podobnie jest z niepłodnością, jej przyczyn zdrowotnych może być bardzo wiele. Tych medycznych nie będę wymieniać z ww. powodu. Jednak mogą to być również przyczyny związane ze stresem, stylem życia i zdrowiem psychicznym obojga partnerów. Jednak zanim o tym, przyjrzyjmy się liczbom. Okazuje się, że przyczyny niepłodności leżą tyle samo po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Przypisuje się tym problemom po równo około 35%. Dużo rzadziej bywa tak, że to oboje z partnerów mają problem z niepłodnością i to jest około 10%. Okazuje się jednak, że aż w 20% przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny niepłodności. Właśnie wtedy mówimy o niepłodności idiopatycznej.
Styl życia a niepłodność
Przyczynami niepłodności może być także obecny styl życia, siedzący tryb pracy i brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu oraz innych używek, stres i złe nawyki żywieniowe. Ponadto psychika gra bardzo istotną rolę w niepłodności, zarówno może utrudniać, jak i pomagać w leczeniu. Co powoduje, że szeroko rozumiana przeze mnie zmiana podejścia do codziennego życia i sposobu jedzenia mogą być bardzo pomocne w leczeniu, jednak szerzej o tym napiszę już w kolejnych artykułach.
Kiedy udać się do specjalisty?
Problemy z płodnością stają się czasem dopiero zauważalne wtedy, gdy pomimo starań o dziecko nie dochodzi do zapłodnienia. Wg założeń WHO, 12 miesięcy starań o dziecko może wskazywać na niepłodność, jednak w praktyce warto również wziąć pod uwagę wiek i od tego uzależnić swoją wizytę u lekarza. Jeśli masz mniej niż 35 lat i nie zaszłaś w ciążę po roku współżycia bez zabezpieczenia, należy rozważyć wizytę u specjalisty ginekologa (może od razu wybrać lekarza zajmującego się niepłodnością). Jeśli masz 35 lat lub więcej, powinnaś skonsultować się ze specjalistą już po około 6 miesiącach prób poczęcia. W niepłodności tzw. wtórnej należy udać się do specjalisty wcześniej, to znaczy po około pół roku. Należy pamiętać, że diagnostyka dotyczy obojga partnerów i obejmuje wiele różnorodnych badań.
Jak widzisz, już na samym początku poszukiwań powodów trudności z zajściem w ciąże, pojawia się wiele słów, pojęć o nieznanym bliżej znaczeniu. Jeśli pojawiają się u Ciebie, u Was problemy z płodnością, dobrze jest te kilka podstawowych definicji znać, łatwiej będzie wtedy zrozumieć, co mówią lekarze i jakie macie dalsze możliwości.
Życzę powodzenia!