Co dzieje się z Tobą, z Wami od początku tzn. od przedłużających się starań o dziecko, które prowadzą Was do diagnozy niepłodności czy bezpłodności do kolejnych działań, jakich się podejmujecie, kolejnych procedur medycznych itd.? Tematem tym zajmuje się psychologia niepłodności…
Każdy scenariusz niepłodności może opierać się na podobnych elementach, ale oczywiście każda historia jest indywidualna, bo jest Twoja, Wasza. Jednak postaram się Wam przybliżyć, co może się zdarzyć, co działo się i dzieje w wielu domach…
Co znajdziesz w artykule:
- Psychologia niepłodności – co to w ogóle znaczy?
- Trudne sytuacje w niepłodności i związane z nimi problemy psychologiczne
- Problematyka aspektów medycznych
- Wpływ leczenia na Ciebie
- Społeczne aspekty niepłodności
- Psychologia niepłodności – droga ku wyleczeniu
Psychologia niepłodności – co to w ogóle znaczy?
Psychologia zajmuje się człowiekiem. Przygląda się zarówno jego procesom psychicznym, jak i zachowaniom oraz interakcjom z otaczającym go światem, bada też jego relacje społeczne.
I tak, kiedy mam na myśli psychologię niepłodności, zależy mi na tym, byśmy przyjrzeli się, jak szeroko rozumiana problematyka płodności wpływa:
– na Ciebie jako jednostkę, tzn.: na Twoją psychikę, emocje, reakcje, z czym się mierzysz/ mierzycie, jak i co myślisz o sobie i innych,
– następnie jak wpływa na Was, na wspólne relacje, i jak wpływa na Wasze całe otoczenie, czyli na codzienne życie.
Trudne sytuacje w niepłodności i związane z nimi problemy psychologiczne
Przyjrzyjmy się tym wyzwaniom stawianym przed Tobą, od starań o dziecko, poprzez diagnozę i leczenie. Ta sytuacja nieść będzie ze sobą trudne okoliczności w Twoim życiu. Stresory będą się pojawiać, będą się zmieniać w zależności od tu i teraz.
Wraz z niepłodnością mogą dać o sobie znać różne dodatkowe problemy, które pojawić się mogą na każdym etapie choroby. Będą one wpływać na Wasze samopoczucie, a to będzie mieć wpływ na dalsze działanie.
Mam na myśli bardzo pragmatyczne kwestie dotyczące finansów związanych z diagnozą i leczeniem. Wszystkie aspekty medyczne związane z niepłodnością niosą ze sobą duże koszty. Niby to nie jest najważniejsze, ale może stać się dla Was bardzo obciążające.
Problematyka aspektów medycznych
Kolejna problematyka to ta związana z aspektami medycznymi, borykać się możecie z różnorodnymi kwestiami np.:
- Przedłużającymi się staraniami, które będą powodować wiele emocji.
- Sama informacja o niepłodności może być i często jest zaskoczeniem.
- Wybór miejsca leczenia i lekarza sam w sobie staje się wyzwaniem.
- Od informacji o niepłodności może też upłynąć czas, kiedy w końcu poznajecie przyczynę niepłodności. W pewnym sensie trudno przyjąć tę informację, ale jednocześnie przychodzi ulga, że coś już wiecie.
- Kiedy robicie kolejne badania, a nadal nie wiecie, co jest przyczyną trudności (niepłodność idiopatyczna), to może powodować różnorodne uczucia np. smutek, a jednocześnie złość na personel medyczny. W konsekwencji okazuje się, że sami zajmujecie się poszukiwaniem przyczyn i to staje się celem samym w sobie.
- Samo przedłużające się leczenie jest niezwykle frustrujące i w końcu powodować może zwątpienie, chęć zrezygnowania itp.
- I kiedy, przychodzi czas, że jesteście kierowani do leczenia pozaustrojowego. Poznajecie ogrom jego procedur: inseminacje, punkcje, transfery, a każde z nich obciążające psychicznie i fizycznie. Każda próba i budząca się z nią nadzieja na ciążę, a każda informacja o niezajściu w nią, kolejnym zawodem. W takiej sytuacji nietrudno zrozumieć Twoje wahania nastrojów.
- Załóżmy, że leczenie pozaustrojowe wchodzi w kolejną fazę i wiadomo, że potrzebujecie skorzystać z adopcji prenatalnej. I teraz może pojawić się więcej problemów natury moralnej, wątpliwości, jak będę się z tym czuć, co to dla mnie znaczy?
- No i wreszcie udaje się zajść w ciąże. Ale co, jeśli nie udaje Ci się jej donosić albo okazuje się ciążą pozamaciczną? Sytuacji może być wiele, ale jak sobie z tym poradzić i iść dalej? Jak się nie poddać? Jak znaleźć w sobie jeszcze chęć do działania?
Wpływ leczenia na Ciebie
Wszystko wyżej wymienione odbija się na Tobie i zaczynasz zagłębiać się w sobie i tak:
- Leczenie się przedłuża, a Ty nadal nie wiesz, co jest przyczyną i nikt już nie ma pomysłu. W końcu może pojawić się niechęć do lekarza prowadzącego. Przestajesz mu ufać, sama zaczynasz zajmować się diagnozowaniem, aż w końcu rośnie niechęć do miejsca leczenia, robi Ci się niedobrze na sam widok kliniki.
- Niepłodność staje się centrum Twojego świata i Ty szukasz i zaczynasz korzystać z różnych niekonwencjonalnych metod, których lekarz nigdy by Ci nie wskazał, a Ty myślisz – przecież to już mi nie zaszkodzi.
- Leczenie staje się coraz bardziej uciążliwe, częste wizyty, badania i cierpienie fizyczne związane z różnymi procedurami.
- Kwestie moralne leczenia pozaustrojowego stają się tym trudniejsze, im bardziej religijny jest model rodziny pochodzenia.
- Zaczynasz mieć problem z samym sobą. Pojawiają się trudne myśli, przykre emocje co przekłada się na zachowanie, tym samym na wszelkie relacje.
Społeczne aspekty niepłodności
Dochodzimy do tego, jak Wy się z tym wszystkim czujecie, jak jest Wam ze sobą, z partnerem i w ogóle ze wszystkimi dookoła? Całe nasze społeczne funkcjonowanie może zostać uzależnione od niepłodności i tak może ona wpłynąć na:
- Problemy w relacji z partnerem, problemy komunikacyjne, seksualne itd.
- Niechęć do rozmawiania na temat choroby, która może spowodować problemy w relacjach z bliskimi.
- Odseparowywanie się od ludzi i pozostawanie samemu wraz z trudnymi emocjami, spowodowane dziwnymi reakcjami otoczenia na Wasz problem.
- Problem w kontaktach z parami dzietnymi, odgradzanie się od nich przez zazdrość, która jest całkowicie zrozumiała w tej sytuacji.
- Skupienie się tylko na jednym obszarze życia, ciągłe zamartwianie się albo poszukiwanie: przyczyn choroby, lekarzy i sposobów leczenia.
- Nie umiesz skupić się w pracy, coraz gorzej radzisz sobie z wyzwaniami zawodowymi, a przecież pieniądze są Ci teraz bardzo potrzebne.
Każdy z tych ww. punktów wiązać się może z różnorodnymi myślami, emocjami. Co najważniejsze, część z tych problemów może Was dotyczyć, ale pozostaje pytanie – Co dalej?
Psychologia niepłodności – droga ku wyleczeniu
Właśnie o to chodzi, że Wy nie tylko doświadczacie tego wszystkiego, ale w drodze ku wyleczeniu mierzycie się z tymi trudnymi sytuacjami i próbujecie ustalić co dalej.
Nie dość, że stresorów jest dużo, to są też skomplikowane decyzje do podjęcia, i tak nie wiecie, co ostatecznie ona przyniesie, co dokładnie się stanie? Gdzie pomieścić kolejne myśli, uczucia? Jak znaleźć siłę, nadzieje na dalsze działanie?
Pisałam ten artykuł i wierzcie mi, minęło kilka lat, a ja nadal pamiętam i nadal czuje te emocje z tamtego okresu. Wiem, domyślam się, że jest Wam okrutnie trudno i bardzo, bardzo mi przykro, że Was to dotyka, ale jesteście sobie w stanie z tym poradzić. Nie obiecuje, że będzie lekko, ale jesteście w stanie to unieść i podjąć kolejne decyzje co zrobić dalej.
A ja chętnie Was w tym wesprę! Mam nadzieję, do zobaczenia albo przeczytania.
3 odpowiedzi do “Psychologia niepłodności – psychologiczne aspekty niepłodności”
[…] już od nieudanych starań o dziecko, poprzez diagnozę i leczenie nieść będzie ze sobą trudne sytuacje w Twoim życiu. Stresory będą się pojawiać, będą się zmieniać w zależności od sytuacji tu i teraz. […]
[…] może powodować lęk, smutek, a następnie spowodować też zaburzenia lękowe i depresyjne. Psychologiczne aspekty niepłodności , czyli to, co myślimy o niej, co czujemy i co z tym robimy, przekłada się na całe życie. […]
[…] Ile macie lat? Jaki sposób działania obrać? Jak rodzina przyjmie Wasze trudności? (o tym również szerzej w kolejnym wpisie).Nie pomagają w wyborze również kontrowersje związane z in vitro, wzmagane przez różnego […]